Historie firmy Langr a Vaníček

Historie firmy Langr a Vaníček

V roce 1920 se vrací František Langr z Hlinska v Čechách, kde pracoval od roku 1906 jako správce Městské elektrárny, do rodiště Nového Bydžova a spolu se svým synem zakládá elektrotechnickou firmu LANGR a SYN – elektrozávod. Firma maloobchodně prodává elektromateriál, na tehdejší dobu vede široký sortiment elektromotorů, elektrospotřebičů a začíná s prodejem jednolampových radiopřijímačů. Chodník před domem je prvním místem ve městě, kde lidé poprvé slyší z reproduktoru vysílání rozhlasu.

Hlavní činností firmy byly montáže venkovních sekunderních sítí a silnoproudých domovních elektroinstalací. Ve dvacátých letech minulého století se firma zapojuje do elektrifikace státu a provádí po celém tehdejším novobydžovském okresu venkovní i vnitřní rozvody elektrické energie a připojování desítek obcí a vesnic pro dřívější Elektrárenský svaz v Kolíně.

Firma byla známá v širokém okolí svojí solidní a dobrou prací. V této činnosti úspěšně pokračovala až do roku 1950, kdy byla tehdejším politickým zřízením zlikvidována a začleněna do podniku VČE v Hradci Králové.

Po více než čtyřicetileté přestávce v roce 1992 obnovuje vnuk bývalého majitele Petr Langr, spolu se svou rodinou, v témže objektu a ve stejném rozsahu opět firmu LANGR a VANÍČEK elektrozávod. Firma začíná opět s prodejní i montážní činností. Prodejna je vybavena širokým sortimentem elektromateriálu, domácích elektrospotřebičů a spotřební elektroniky. Hlavním programem montáží jsou elektroinstalace.

V dalších letech pak bylo nutné, zvláště vzhledem k velkému rozvoji v elektrotechnickém průmyslu a nástupu nových technologií ze zahraničí, rozšířit činnost firmy o montáže slaboproudých zařízení a systémů. Jedná se hlavně o elektronické zabezpečovací systémy, přístupové a docházkové systémy, kamerové systémy a datové sítě. Tím může firma nabídnout ucelenou dodávku silnoproudých a slaboproudých instalací.